Czasami musimy zmienić miejsce zamieszkania z powodu nieoczekiwanych okoliczności i musimy powiadomić o tym wcześniej niż kończy się umowa najmu. Zdarza się, że po prostu nie wiemy, jak przekazać informacje naszemu wynajmującemu lub firmie zarządzającej. Nie rozpaczaj – po prostu postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a możesz pożegnać się bez dodatkowych kosztów lub złych emocji.
Poznaj swoją umowę
Umowa najmu to Twój poradnik w jaki sposób, oraz z jakim wyprzedzeniem należy złożyć jej wypowiedzenie. Mamy nadzieję, że zapoznałeś się z tym dokumentem w trakcie najmu. Jeśli nie, czas na przyspieszony kurs.
Twoja umowa będzie określać wszystkie warunki najmu:
- na jak długo podpisałeś umowę,
- ile dni przed wyprowadzką musisz dać wypowiedzenie
- jakie kary lub możliwości opuszczenia lokalu istnieją w przypadku wcześniejszej wyprowadzki.
Należy pamiętać, że wypowiedzenie zwykle musi zbiegać się z okresem wynajmu, który przebiega w cyklach 30-dniowych i zwykle rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca. Jeśli złożysz wypowiedzenie w połowie miesiąca, okres wypowiedzenia może rozpocząć się dwa tygodnie później, kiedy zacznie się nowy miesiąc wynajmu.
Miej to na piśmie
List pisemny i rozmowa telefoniczna to najlepsze sposoby powiadomienia, ale sprawdź szczegóły umowy najmu. W liście podaj swój pełny adres i numer oraz upewnij się, że list jest datowany. Najlepiej zrobić to listem poleconym priorytetowym, z potwierdzeniem odbioru. W treści listu szczegółowo opisz swoje intencje: w jakim dniu będziesz się wyprowadzać, czy będziesz mieć kolejnego najemcę (jeśli umowa na to pozwala) i czy planujesz posprzątać, aby odzyskać depozyt.
Upewnij się, że wszyscy współlokatorzy podpisali list, a także podaj adres do korespondencji, na który można wysłać depozyt zabezpieczający, lub numer konta bankowego. Zachowaj kopię swojego listu i dostarcz ją osobiście, wyślij listem poleconym lub uzyskaj potwierdzenie doręczenia.
Jeśli sytuacja zrobi się napięta
Podjęcie powyższych kroków powinno uchronić Cię przed jakimikolwiek działaniami prawnymi lub wstrzymaniem depozytu, o ile zostawiłeś mieszkanie w takim stanie, w jakim je otrzymałeś. Jednak czasami pojawiają się spory.
Poznaj swoje prawa i upewnij się, że udokumentowałeś wszelkie problemy z wynajmującym lub innymi lokatorami podczas pobytu. Opuszczenie mieszkania w złych okolicznościach jest jak wyrzucenie z pracy i może prześladować Twoją historię wynajmu i kredytów. Robiąc z Ciebie mniej atrakcyjnego kandydata na następnego właściciela lub pożyczkodawcę (jeśli zalegasz z jakimiś płatnościami).
Nie zawsze mamy kontrolę nad tym, kiedy musimy się przeprowadzić, ale nadal istnieją sposoby na prawidłowe wypowiedzenie umowy najmu. Zapoznaj się z warunkami swojej umowy i poinformuj o tym jak najwcześniej, a nie będziesz musiał się martwić o to, co powie o tobie wynajmujący, gdy opuścisz mieszkanie.